Pohodi leta 2024

4.1.2024    TOŠČ

  Na naš prvi letošnji pohod smo se odpravili  na Tošč, na najvišji vrh Polhograjskega hribovja.

  Peljali smo se v Medvode, nato proti Sori in po dolini Ločnice v smeri Topola, pa mimo gostilne Legastja. Nekaj  sto metrov naprej so nas oznake usmerile za kmetijo odprtih vrat Gonte na Tošč. Parkirali smo na parkirišču ob cesti pod kmetijo. Do kmetije se pot vije po cesti, nato po širokem kolovozu, ki kmalu preide na gozdno pešpot. Pot je kar precej razgibana, saj se nenehno  spreminja, širi in oža, zdaj se strmo vzpne, zdaj spusti, zdaj je mehka zdaj skalnata. Po uri in pol hoje smo prispeli na vrh.

  Na vrhu pa presenečenje, lepo, luštno okrašeno novoletno drevesce. Po kratkem počitku, vpisu v knjigo, žigosanju in fotografiranju, smo se po poti pristopa vrnili na izhodišče. Lepa nezahtevna tura.

10.1.2024    GRMADA

  Polhograjska grmada se nahaja v osrčju  Polhograjskih Dolomitov. Na vrh vodi več markiranih poti. Za pristop smo izbrali pot iz Topola. Pot ni zahtevna, je kar precej razgibana, deloma vodi  po široki makadamski cesti, deloma po gozdni poti, pa po robu prijetnega grebena, le zadnji del poti proti vrhu je nekoliko bolj strm, a lepo nadelan. Po dobri uri hoje smo prispeli do cilja. Ob poti proti vrhu smo uživali v zimski idili dreves obdanih z ivjem in lepimi razgledi na vrhu na vse strani neba.  Po počitku, vpisu v knjigo,  žigosanju in fotografiranju, smo se polni lepih vtisov vrnili do izhodišča.

  Glede na lep sončen dan,  kratko in nezahtevno turo na Grmado, je padel predlog, da osvojimo še eden lepših gričev v Polhograjskem hribovju Sv.Jakob nad Katarino.  Ime je dobil po svetniku in zavetniku cerkve, ki stoji na vrhu hriba že nekaj stoletij.  Je zelo priljubljena pohodniška točka na pragu prestolnice in eden najprivlačnejših fotografskih motivov v zaledju Ljubljane. Zelo prijeten pohod, naužili smo se svežega zraka in uživali v čudovitih razgledih.

 7.2.2024     Valvasorjev dom / Stol 

  S tremi avtomobili smo se odpeljali po gorenjski avtocesti proti Jesenicam ter jo na izvozu za Lesce zapustuli in nadaljevali po stari cesti do Žirovnice in naprej po dolini Završnice ,kjer smo pri jezeru na urejenem plačljivem parkirišču parkirali avtomobile.

  Označena planinska pot pelje najprej po makadamski cesti do prvega pašnika,kjer preči strugo potoka, nato  pa se vzpenja po stari gozdno rudarski poti vse do cilja. Po dobri uri in pol hoje smo prispeli do Valvasorjevega  doma. Ta se nahaja  sredi gozda, na terasi v južnem poboćju Belščice pod najvišjim vrhom Karavank – Stolom. V  lepo urejenem domu smo se okrepčali z malico iz nahrbtnika – pijačo in kavico pa nam je postregel prijazni oskrbnik .

  Po počitku, vpisu v knjigo, žigosanju in fotografiranju, smo pohod nadaljevali na pol ure  oddaljeno Ajdno,  skalno vzpetino visoko 1064 m , ki je znana po arheološkem najdišču, naselbini, ki je nastala okoli 5. stoletja. Med konzerviranimi objekti, vsega skupaj  naj bi jih bilo okoli 20 , je najbolj opazna starokrščanska cerkev. V zavetju strehe se nahajajo informativne table, iz katerih izvemo več o Ajdni in Ajdih. Z vrha  Ajdne je bil odličen razgled  po Zgornjesavski kotlini vse do Triglava v ozadju, vidno pa je bilo tudi Blejsko jezero.

Še en lep in zanimiv pohod

28.2.2024   VRHE

  Vrhe nad Dobrovo je manj poznan a zanimiv vrh na skrajnem JV  delu Polhograjskega hribovja. V Vrhe vodi več neoznačenih kolovozov in steza iz različnih smeri.

  Za izhodišče smo izbrali pot od OŠ Dobrova.Do bližnje kapelice in križa gre pot po asfaltni cesti, nato preide na pešpot preko travnika v gozd..Hodimo po dobro uhojenih kolovozih in poteh ter po slabi uri hoje prispemo na vrh Vrhe. Vrh je zelo prostoren in raven ter lepo urejen. Poleg klopce, mize, zvončka želja, termometra najdemo tu še kup različnih napisov in stvari. Čeprav  z vrha ni razgleda , je naravno okolje preprosto čudovito. Pot je polna raznolikosti, kar naredi pohod še bolj zanimiv. PRIPOROČAMO

13.3.2024    BEVKOV VRH

  Bevkov vrh se nahaja v osrčju Škofjeloškega, Cerkljanskega in Idrijskega hribovja.

  Z avtomobili smo se odpeljali do Škofje Loke, nadaljevali vožnjo v Poljansko dolino, nato v smeri Cerknega do vasi Sovodenj, kjer je bilo naše izhodišće. Pot je bila zelo razgibana, najprej po strmi asfaltni cesti, ki se kmalu spremeni v makadam, nadaljuje po razglednih kolovozih,  strmih travnikih  in se na vrh vzpne po širokem grebenu skozi gozd. Na vrhu ni razgleda in oznake nas usmerijo  proti kapelici , kamor smo prispeli v 15 minutah. Pri kapelici je klopca, vpisna skrinjica in žig. Po  krajšem  počitku , malici  in drugih obveznih opravilih, smo se dobre volje vrnili na izhodišče, navdušeni nad širokimi razglednimi travniki in pogledi na osamljene  gorske domačije.

   3.4.2024    Sv.ANA, MALA GORA 

  Mala gora je gorski greben , ki loči ribniško od dobrepoljske oz. struške doline. Na pobočju te gore se sveti kakor svetilnik daleč naokrog cerkev sv.Ane.

  Naše izhodišče za vzpon na sv,Ano je bilo parkirišče na koncu industrijske cone Lepovče. Začetek poti vodi po makadamski cesti, toda kažipot nas kmalu usmeri na položno gozdno stezo, ki se med vrtačami povzpne do Jamarskega doma pri Francetovi jami. Na poti nas spremljajo informativne table učne poti, ki popestrijo vzpon. Kmalu prispemo do kmetije Seljan, kjer se svet nekoliko odpre. Od tu se pot strmeje  dviga skozi gozd  do  cerkve  sv.Ane. V zavetju pod cerkvijo se nahaja planinska koča , ki je odprta samo ob vikendih.  Od tam se pot nadaljuje proti Stenam sv.Ane , kamor smo prispeli po 20 minutah hoje. Na vrhu sta ob geodetskem stebru  kovinska skrinjica z vpisno knjigo in žig. Nekaj metrov naprej  od vrha pa lepo razgledišče z mizo in klopmi. Tu smo imeli daljši postanek.

  Naša Joži nas je pogostila s slanimi in sladkimi dobrotami, ter s šilcem  grenčice, da  smo ji  nazdravili za rojstni dan. Po počitku in dobrem okrepčilu, smo se zadovoljni po poti pristopa vrnili na izhodišče.  Vreme nam ni bilo preveč naklonjeno, bilo je precej vetrovno, oblačno pa tudi nekaj kapljic dežja, ampak naredili smo si kljub temu  lep dan.