Vaši predlogi in komentarji

2 komentarja

  1. Dodana je možnost, da lahko vsak od članov društva pove svoje mnenje o spletni predstavitvi in delovanju društva, ter se aktivno priključi izboljšavam delovanja. Poizkusno dopuščamo VSE komentarje brez avtoriziranja 24 ur, ker zaupamo, da smo starejši zreli občani, ki ne bodo širili neprimernih, prostaških ali sovražno nestrpnih komentarjev.
    Za začetek, je omogočeno komentiranje in dajanje predlogov le na tem mestu – informativni strani, vendar bomo, če se pokaže potreba po podpori komentiranja kake posebne dejavnosti znotraj tega spleta, dodali možnost komentiranja kar tja, na mesto te dejavnosti. Vsekakor bomo vsebino in obliko, še naprej prilagajali potrebam članstva, zato so konstruktivni predlogi dobrodošli.

    Vaši komentarji in pripombe k spletni strani so ZAŽELENI.

    Reply
  2. Boris!
    Navodila za “snemanje” slik s spleta so več kot kristalno jasna! upajmo, da bo kaj več odziva!
    lp

    Reply

Submit a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Koristne informacije

Vdovski dodatek pokojnini

  Še so med nami upokojenci, ki ne vedo, da lahko pridobijo del pokojnine po umrlem partnerju. Le zakaj bi se odpovedovali svoji pravici posebaj v teh časih, ko pokojnine nikakor ne sledijo rasti cen. Preberite.

Vdovec ali vdova, ki ima pravico do lastne predčasne, starostne ali invalidske pokojnine ima pravico do izbire pokojnine oz., če je zanj ugodneje vsaj do dela vdovske pokojnine-»vdovskega dodatka«, ki znaša največ 15% vdovske pokojnine. Ta del  ne sme presegati 11,7% najnižje pokojninske osnove. Višina tega dodatka se spreminja in je določena, ko je znan znesek najnižje pokojninske osnove. Omejitev je tudi »skupno izplačilo« lastne pokojnine in vdovskega dodatka , ki ne sme presegati starostne pokojnine moškega, odmerjene od najvišje pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe.

  Skrajšana verzija 60. in 61.člena ZPIZ-2 (Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju-2)

  Za uveljavitev »vdovskega dodatka« mora vdovec ali vdova pri ZPIZ (Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje) vložiti  Zahtevo za priznanje , kjer se označi rubrika »dela vdovske pokojnine po ali zavarovancu ali upokojencu«( Obr. ZPIZ 212-04/6 Zahteva za priznanje vdovske ali družinske pokojnine po upokojencu)

  Če je vdovec ali vdova  imel s pokojnikom ali pokojnico sklenjeno zakonsko zvezo, bo dovolj, da  Zahtevo  dopolni z Izpiskom iz mrliške knjige pokojnika ali pokojnice in z Izpiskom iz poročne knjige, oz. priloži dokazila, ki jih zahteva referent na vložišču.

  Pravico do vdovskega dodatka ima vsak vdovec ali vdova in zakaj bi je ne izkoristili.

  Ostale informacije in obrazec lahko dobite tudi preko spleta

Koristne povezave 

Varna starost – portal

Revija Vzajemnost.

ZDUS Zveza društev upokojencev.

MZU  Mestna zveza društev upokojencev Ljubljana.

Univerza za  tretje življenjsko obdobje.

ZZZS – Zavod za zdravstveno zavarovanje .

ZPIZ  Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje .

Akcija 

  Večina Slovencev je v trenutku, ko je država pred desetletjem dovolila da določen delež dohodnine, ki jo moraš plačat – nameniš društvu ali organizaciji družbenega pomena, smo skoraj vsi državljani izbrali svoje društvo in mu namenili dovoljenih 0,5% dohodnine. Zelo malo pa je bilo državljanov, ki so pred dvemi leti – ob dvigu iz 0.5% na cel 1% to svojo pravico udejanili in dodelili še drugo polovico tega procenta svojem društvu. Poleg tega so nekatera društva izgubljala status posebnega družbenega pomena – in posledica tega je da pri velikem odstotku državljanov država sama razpolaga tudi z vašim 1% dohodnine in s tem denarjem hrani NVOje po svoji izbiri

  Res je, da v večini primerov upokojenci ne plačujejo dohodnine – a prav vsi pa imamo otroke in nekateri tudi že vnuke, ki so delavno aktivni in so obvezani državi odvajat DOHODNINO. Za koristi DU Podutik začenjamo z akcijo uveljaviteve statusa družbeno koristne nevladne organizacije, kar bi nam omogočalo pridobit soglasja naših družinskih članov, da namenjajo svoj procent DU podutik.