Martinovanje (izlet v neznano) 15.11.2023
Petnajstega novembra 2023 smo se odpravili na izlet v neznano, ki je praktično zadnji izlet v tekočem letu. Seveda ima izlet v neznano svoj čar, kajti ne veš kam potuješ, kaj boš videl itd. Že ob vstopu v avtobus je bilo potrebno izpolniti anketni listek – le kje je to NEZNANO?
Naš šofer Vinko nas je nekaj časa »sprehajal« po ljubljanskih obvoznicah in ulicah, češ, bomo težje uganili. Za martinovanje res ne moreš zgrešiti, če napišeš – Dolenjska!
OK, nekateri so zadeli Dolenjsko, kaj pa gostilno – nihče!
Po končanem pobiranju anketnih listkov, nam je Ljerka razložila potek izleta: kavica ali čaj in rogljiček v Trebnjem v hotelu s tremi zvezdicami Opara, nato ogled proizvodnje v tovarni zdravil Krka v Novem mestu in nato kosilo in zabava s plesom v restavraciji Prepih na Gorjancih.
Le kdo bi si mislil, da nas bo Ljerka tako daleč povedla na Martinovanje!
Po uspešnih aperitivih in sladkarijah na avtobusu…
.
smo se ustavili v omenjenem hotelu, kjer pa nas večina ni bila zadovoljna z njihovo postrežbo – je bila pač zelo počasna, zato so morali nekateri svojo kavico prav na brzino zliti vase!
Dokaj hitro smo prispeli na Krkino dvorišče, kjer nas je pričakala prijetna mladenka, pravzaprav sta bili dve, ki sta nas po uvodnem nagovoru seznanili o zgodovini Krke.
Krka se je razvila na podlagi večstoletnega lekarniškega izročila. Že v 12. in 13. stoletju so se v okolici Novega mesta za samostanskimi zidovi začeli pojavljati zametki današnjih lekarn. Že v 15. stoletju je bila samostanska lekarna tudi v Novem mestu. Prvo deželno lekarno je Novo mesto dobilo leta 1570, vodil pa jo je lekarniški pomočnik Peter Klaus, ki je podporo za ustanovitev dobil pri deželnih stanovih. Lekarna je delovala nepretrgoma 380 let vse do leta 1950, ko je bila podržavljena in preimenovana v Mestno lekarno Novo mesto. Na pobudo Borisa Andrijaniča mag. farm., takratnega upravnika novomeške mestne lekarne, je bil leta 1954 ustanovljen Farmacevtski laboratorij Krka, ki je v začetku zaposloval le devet delavcev. Laboratorij je že dve leti pozneje prerasel v tovarno zdravil. Krka je prva zdravila registrirala na domačem trgu, že v šestdesetih letih pa je začela prodirati na tuje trge. V tem obdobju je svojo ponudbo dopolnjevala z licenčnimi izdelki, konec sedemdesetih pa pridobila prve registracije FDA za proizvodnjo antibiotikov.
Krka se je v začetku osemdesetih usmerila v razvoj lastnih generičnih izdelkov z dodano vrednostjo.
Ves ta čas je intenzivno povečevala proizvodne zmogljivosti in vlagala v razvojno-raziskovalno dejavnost. V osemdesetih je začela širiti mednarodno marketinško mrežo in pomembno okrepila svoj položaj na evropskih trgih.
Tovarna zdravil Krka, Novo mesto je mednarodno generično farmacevtsko podjetje s sedežem v Novem mestu. Krka svoje izdelke prodaja v več kot sedemdesetih državah. Mednarodno prisotnost ob številnih podjetjih in predstavništvih v tujini utrjuje tudi z lastnimi proizvodno-distribucijskimi centri v Ruski federaciji, na Poljskem, Hrvaškem, Nemčiji, Indiji itd. Danes je v Krki zaposlenih okoli 12.000 delavcev.
Po posebnem opozorilu, da na območju tovarne ni dovoljeno slikanje, so nas popeljali na ogled njihove proizvodnje (slike in del teksta so povzeti iz njihove propagandne brošure).
V tehnološko dovršenih in sodobnih obratih proizvajajo generična zdravila z dodano vrednostjo. Največji in tehnološko najbolj dovršen je obrat Notol 2, ki je plod Krkinega znanja in dolgoletnih izkušenj v proizvodnji zdravil. Površina obrata je velika kar 55.000 kvadratnih metrov (za primerjavo: to je površina za cca 550 nogometnih igrišč), za kar so morali odšteti kar 200 milijonov evrov. Njihova letna proizvodnja pa je 4,5 milijarde tablet, filmsko obloženih tablet in kapsul.
Proizvodnja končnega izdelka poteka z vertikalnim pretokom materiala po natančno predpisanem tehnološkem postopku in v več fazah.
Prva faza v celotnem postopku je vsekakor tehtanje.
Tehtanje, ki je računalniško nadzorovano, je ključen in izredno natančen postopek. Operater naroči sestavine za izdelavo ene serije tablet oziroma kapsul prek proizvodnega nadzornega sistema, nakar avtomatsko vodeni voziček pripelje paleto z naročeno sestavino.
Natehtane surovine ali granulat homogenizirajo, kar pomeni, da jih zmešajo v enotno zmes. Operater pred mešanjem potrdi čas mešanja in hitrost vrtenja kontejnerja, ki sta navedena v recepturi.
Naslednja faza je granuliranje, ki je postopek, s katerim iz praškastih zmesi učinkovin in pomožnih snovi pripravijo aglomerate – granule, ki so primerne za stiskanje v tablete.
Vlažno granuliranje, ki je najpogostejše, izvedejo v hitrem mešalniku, v katerem na praškaste zmesi med mešanjem razpršujejo tekočino za granuliranje. Druga možnost pa je, da tekočino za granuliranje razpršijo v vrtinčnoslojnem sušilniku, kjer granule nato tudi posušimo.
Operater v fazi dela »tabletiranje« sproži program, kjer nato računalniško programirani stroji pripravljeno zmes v visoko zmogljivih tabletirkah stisnejo v tablete. Tabletirka lahko izdela na uro od 50.000 do 300.000 tablet!
Oblaganje je postopek, kjer nekatere vrste tablet obložijo s tanko oblogo, ki jih ščiti pred vlago in svetlobo, lahko tudi prikrije neprijeten okus učinkovine ali spremeni mesto oziroma hitrost sproščanja tabletke.
Tablete oblagajo v oblagalnikih, kjer na tablete, ki se med vrtenjem bobna nenehno mešajo, razpršujejo tekočino za oblaganje, ki se med procesom spremeni v gladko oblogo.
Na pakirnih linijah tablete in kapsule najprej zaprejo v pretisne omote. Skupaj z navodilom jih vložijo v škatlice, ki jih dobite v lekarnah. Na koncu pakirnelinije robotski roki škatlice zložita v većje transportne škatle in nato na palete. Avtomatsko vodeni voziček jih po mostu odpelje v skladišče končnih izdelkov.
Vse premike po objektu (notranji transport) opravljajo z avtomatsko vodenimi vozički, ki so opremljeni z lasersko navigacijo in avtomatizirano transportno tehniko.
Med razlago smo bili informirani, da je pri njih v razvoju zdravil zaposlenih okoli 600 strokovnjakov, ki razvijajo zdravila, kjer je postopek za nekatera zdravila lahko tu mesece, pa tudi leta dolg. Njihova proizvodnja poteka po natančno predpisanih postopkih in v kontroliranih pogojih.
Zapustili smo izredno čiste prostore novomeške Krke, se z »dovoljenjem« (beri na šverc) poslikali pred stavbo, in se odpeljali v restavracijo Prepih, ki je med anketo ni nihče uganil.
V mesecu novembru smo imeli kar tri rojstno dnevne slavljence, vendar je Likarjeva Darinka imela rojstni dan prav na dan izleta.
Seveda je bilo ob dobri glasbi in kosilu razpoloženje na visoki ravni. Po slikah sodeč, so se nekateri zelo, zelo sprostili… Letos je bilo, domnevam, vsaj po gobovi juhi sodeč, na Dolenjskem, prav veliko različnih gob.
Brez srečelova na takih snidenjih pač ne gre… in najbolj vesela in zadovoljna je bila dobitnica izredno posrečene nagrade… Nekateri so bili mnenja, da bi bilo potrebno poleg darila napisati tudi navodila za uporabo…
Tako kot je v našem društvu ob takih priložnostih običaj, je lepo darilo, katerega sta izdelala brata Novak, kot nagrado za trud, ki ga vlaga v organizacijo izletov, prejela nadvse požrtvovalna Ljerka!
Normalno je, da se v času martinovanja krsti tudi mlado vino, v tem primeru cviček, kar so izredno dobro speljali harmonikar Janez ter Niko in Silvo. Ob tej priložnosti smo vsi stoje zaprisegli, no, saj veste kaj …
Po starem običaju je bila na vrsti pokušina mladega vina in nabirka, brez katere pač ne gre.
Večer nam je Jože popestril s solo nastopom z narodno pesmijo En starček je živel: »Oče nebeški glej še en kozarček zdej, potlej bom hvalo ti vekomaj, vekomaj pel!
In tik pred koncem se je Ljerka z skromnimi darilci zahvalila svojim najožjim pomočnikom za ves trud, ki so ga vložili pri organizaciji izletov.
Ljerki in njenim pomočnikom se moramo zares najlepše zahvalit!
Poročilo in slike: Slavko Pezdirec.